Co může za vypadávání vlasů?

4. ledna 2014 v 20:54 | sarah-lee |  Vlasy
Máš pocit, že ti vypadává více vlasů než je běžné a nevíš čím to je? Tento článek ti to pomůže zjistit.

Vlasy vypadávají ve větší míře novorozencům, částečně i mladým lidem v pubertě a pochopitelně ve stáří. Příčin ztráty vlasů je mnoho - od zdravotních problemů a stresu až po prostý fakt, že si vlasy příliš často svazujete do těsného ohonu.

To, že vlasy vypadávají, je zkrátka normální proces - během života. Výměna vlasů je dynamický, kintinuální proces, který začíná již v průběhu embryonálního vývoje. Všechny typy vlasů určitou dobu rostou, vypadávají a jsou nahrazeny další vlasovou generací. Vlasy po vypadnutí - stejně jako řady - znovu dorostou.

Vlasy se po čtyřech až šesti letech zcela obnoví a každý den povyrostou tak o 0,2 až 0,5 mm, což je za rok asi 15-17 cm. Za nadměrné padání vlasů se považuje více než 100 vlasů za den.

1. Hormony
Za zvýšené padání vlasů v mnoha důvodech mohou hormonální změny. Mnoho žen má problémy v období menopauzy, kdy klesá hladina estrogenu. Problémy s vlasy jsou i u žen v prvních šesti měsících po porodu.

Je dobré: změna životního stylu a jídelníčku, různé doplňky stravy, po porodu zařadit do jídelníčku hodně ryb a ovoce.


2. Léky, stres
Vliv na vypadávání vlasů může mít také užívání některých léku. Jde především o cytostatika, imunosupresiva, antikoagulancia, nadbytek vitamínu A, antiepileptika, cholestatika. Stres je nepříjemný nejen pro nás, ale také pro naše vlasy. V průběhu stresu vypadávají vlasy nadměrně i několik měsíců po něm.

Je dobré: při užívání některých léku je dobré se poradit s vlastním lékařem, na stres je vhodný především
vitamín B.

3. Sepnuté vlasy, culíky
Někdy za problémy s padáním vlasů může úplná banalita. Třeba to, jak si vlasy upravujete a nosíte-li například příliš často pokrývku hlavy. Lidé si někdy až pozdě uvědomí, že za jejich problémy s vlasy může dlouhodobé nošení klobouků a čepců, například u zdravotních sester, kuchařů nebo nošení vlasů těsně stáhnutých do ohonu.

Je dobré: vyvarovat se častému nošení klobouků nebo jiných pokrývek hlavy, nenosit velmi stažené culíky.

4. Nešetrné zacházení s vlasy
K mechanickému poškození vrchní vrstvy vlasů může dojít i následkem intenzivního a nešetrného česání a fénování. Některé kosmetické úpravy jako barvení, odbarvování značně zasahují do samotné struktury vlasů. Poškozené vlasy se projevují ztrátou lesku, jsou křehké, vypadávají nebo se stěpí.

Je dobré: šetrné zacházení při česání, při používání barev na vlasy.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama